Na północno- zachodnim krańcu zadarskiej promenady, zaledwie kilka kroków od przeprawy promowej Ancona- Zadar, znajduje się niezwykły obiekt architektury miejskiej. A może właściwszym określeniem byłby ogromny instrument muzyczny? Zadarskie Organy Morskie są równo jednym i drugim.

Zostały zaprojektowane przez architekta Nikolia Basica, a wykonano je z pomocą kilku ekspertów: prof Vladimir Androcec z Inżynierii Cywilnej Uniwersytetu w Zagrzebiu był konsultantem w sprawach hydrauliki, rury zostały wykonane przez Gorana Jezina, znany warsztat artystyczny – Heferer z Zagrzebia wykonał 35 gwizdków dla każdej rury i został dostrojony przez prof Ivica Stamac z Zagrzebia. Organy otwarto w kwietniu 2005 roku. Morskie organy przechwytują ruch fal i przekształcają ją w muzykę, a raczej w coś do niej podobnego. To dziwny trochę żałobny dźwięk, który obrazuje w ten sposób morze, wiatr i niebo.

„Muzyka” jest tworzona przez 35 polietylenowych rur o różnych długościach i rozmiarach na których osadzone są gwizdki, które odgrywają siedem akordów w pięciu tonacjach, w momencie, gdy morze wpycha przez nie powietrze. Rury są wbudowane w perforowane kamienne schody, które rozciągają na długość 70 metrów wzdłuż wybrzeża. Jest to siedem stopni, każdy z własną tubą.

Nawet bez muzyki, białe, marmurowe stopnie opadające do morza są niezwykle piękne i stanowią doskonały punkt widokowy, który wykorzystują turyści by zachwycać się wspaniałymi zachodami słońca w Zadarze.

Obiekt ten to kwintesencja i połączenie ludzkich pomysłów i umiejętności z energią morza, fal, pływów i wiatru. Jednocześnie jest to miejsce do relaksu, kontemplacji i rozmowy, kiedy to można wsłuchać się w niekończący się koncert mistycznych harmonii „Orkiestry Natury”.

Projekt Basica wygrał z 206 innymi projektami Europejską Nagrodę w kategorii Miejskiej Przestrzeni Publicznej w 2006 roku w Barcelonie i obecnie jest najukochańszym pomnikiem Zadaru i jego współczesną ikoną. Zadar ze swymi Organami Morskimi brytyjski magazyn Vogue zaliczył do jednej z 25 atrakcji na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć.ego przed 102 laty, uczestniczącego w kreowaniu modnych trendów, ale także trendów w podróżowaniu.