Detoks i dieta sokowa

Kategorie zdrowie

W dzisiejszych czasach nieustannie zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat przewlekłych chorób, które spowodowane są nadwagą i nieprawidłową dietą oraz prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Dzięki temu osoby z różnych grup wiekowych decydują się na testowanie diet i regularne treningi.

Z biegiem czasu pojawiają się także różnorodne diety i detoksy. Wielu zwolenników mają również głodówki.

Niestety głodówka ma również wielu przeciwników. Zbyt długie stosowanie głodówki znacznie osłabia organizm. Głodówka powinna być zawsze przeprowadzana pod okiem doświadczonego specjalisty, na przykład dietetyka. Nie może ona trwać zbyt długo, zazwyczaj zaleca się przestrzeganie głodówki jedynie przez kilka dni.

Co to jest detoks sokowy?

W ostatnim czasie bardzo popularny jest detoks sokowy. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnej formy głodówki, gdyż soki owocowe i warzywne dostarczają niezbędnych witamin oraz doskonale nawadniają organizm. Soki są doskonale skomponowane i bardzo smaczne.

W księgarniach i sklepach internetowych znaleźć można wiele książek i poradników gdzie dostępne są liczne przepisy na soki i koktajle warzywne. Przepisy można również modyfikować według własnego uznania i dodawać do nich na przykład odrobinę płatków owsianych bądź siemienia lnianego. Takie dodatki doskonale przyspieszą metabolizm i dostarczą odpowiednią porcję błonnika pokarmowego.

Oczywiście dieta sokowa nie jest zalecana każdemu. Osoby chore na cukrzycę bądź kobiety w ciąży nie powinny drastycznie ograniczać ilości spożywanych kalorii, gdyż może to skutkować złym samopoczuciem, zaburzeniami trawienia, omdleniami i zasłabnięciami.

Detoks sokowy nie jest wskazany także w przypadku gdy dana osoba wykonuje ciężkie prace fizyczne.