Kościół św. Donata

Kategorie Zabytki Zadaru

Główne atrakcje turystyczne, jakie turyści mogą znaleźć w Zadarze, znajdują się w pobliżu kościoła św. Donata. Świątynia ta, zbudowana na planie koła, jest jednym z najwybitniejszych zabytków w Dalmacji. Datowana jest na początek IX wieku. Została nazwana na cześć biskupa Donata, który rzekomo miał zlecić budowę kościoła w stylu wczesnej architektury bizantyjskiej. Nietypowy okrągły plan budowli jest szczególnie widoczny od strony południowej, ponieważ właśnie tutaj nie ma dobudowanych części. Jest to największa z tego okresu świątynia w Chorwacji. Charakteryzuje się nietypowym cylindrycznym kształtem, z trzema wysokimi i wąskimi apsydami od strony wschodniej. Podobne obiekty sakralne mogą podziwiać także osoby, które wybrały się na podróżowanie po Bułgarii.

Kościół został zbudowany na dawnym Forum Romanum, który istniał tu między I wiekiem p.n.e. a III wiekiem naszej ery. Zachowało się z tego okresu kilka architektonicznych fragmentów, a także dwa kompletne słupy, które są wbudowane w kościół. Oryginalne podłogi zostały usunięte, dzięki czemu płyty starożytnego forum są wyraźnie widoczne. Warto zwrócić uwagę na łacińskie inskrypcje na pozostałościach rzymskich ołtarzy ofiarnych.

W środku kościoła, którego wysokość ma 27 metrów, a szerokość 22 metry, zlokalizowane jest piętro z galerią, na którą można dostać się kręconymi schodami.

Początkowo kościół funkcjonował jako obiekt wolno stojący, a z czasem stał się częścią całego kompleksu biskupiego. Pierwotnie był on pod wezwaniem Świętej Trójcy. Dopiero w XV wieku został przemianowany na kościół św. Donata. Tutaj także został pochowany budowniczy kościoła. Jednak na początku XIX wieku, a dokładnie w 1809 roku, kiedy to do Dalmacji weszły wojska francuskie, sarkofag z ciałem św. Donata przeniesiono do pobliskiej katedry.

Podczas II wojny światowej świątyni została w sporym stopniu zniszczona- najbardziej ucierpiało baptysterium. Po zakończeniu wojny odrestaurowano jedynie jego fundamenty.

Kościół św. Donata jest symbolem Zadaru i stanowi jego najbardziej rozpoznawalną część. W jego wnętrzu nie znajdzie się żadnego wyposażenia, gdyż już od dawna nie pełni swych pierwotnych, czyli religijnych funkcji. W okresie od 1893 roku do 1954 swoją siedzibę miało w nim Muzeum Archeologiczne. Dzisiaj, dzięki wspaniałej akustyce, w kościele odbywają się liczne koncerty muzyki poważnej, tzw. „Muzyczne wieczory u św. Donata”.