Mury miejskie i bramy Zadaru

Kategorie Zabytki Zadaru

Zadar, niegdyś największe miasto – twierdza w całej Republice Wenecji, dzięki swym murom zachował więcej niezależności niż większość sąsiednich miast i nigdy nie został zdobyty przez Turków. Pierwotnie miasto miało znacznie więcej fortyfikacji niż obecnie. Te, które się zachowały do dnia dzisiejszego, pełnią funkcje parków i promenad.

Warto zajrzeć w bramy i drzwi fortyfikacji, takie jak te na placu Pięciu Studni – można zobaczyć wewnątrz ogromne, puste przestrzenie, które kiedyś używano jako wojskowe magazyny. Na szczycie bastionu nad Bramą Mostową jest promenada zwana Muraj – spokojny punkt widokowy na ląd i ludzi przekraczających most. Jeden duży, żółty budynek zlokalizowany na promenadzie należy do jednej z dawnych wydawnictw prasowych Zadaru.

Mury miejskie miały kilka wejść. Niektóre z nich zostały zamurowane na dobre, ale sześć pozostało istotnymi połączeniami między miastem wewnątrz murów i morzem poza nimi. Niektóre fragmenty murów powstały jeszcze w średniowieczu, a niektóre zostały zbudowane przez Wenecjan znacznie później, jako fortyfikacje przeciwko Turkom, którzy przeprowadzali nieustające ataki na miasto. Dziś pozostały tylko fragmenty murów i osiem bram.

Przepiękny Zadar noclegi oferuje także w ścisłym centrum, więc decydując się na kwaterę na starym mieście, koniecznie trzeba przejść się murami Zadaru i zobaczyć jego bramy.

Najbardziej imponującą z nich jest Brama Ziemska – to główne wejście do miasta – w małym porcie Fosa, zbudowana przez architekta weneckiego, Michele Sanmicheli, w 1543 roku. Jest uważana za jeden z najpiękniejszych zabytków renesansu w Dalmacji, i ma formę łuku triumfalnego z centralnym przejściem dla ruchu kołowego i dwoma mniejszymi łukami bocznymi przeznaczonymi dla pieszych. Jest ozdobiona takimi motywami, jak św. Chrysogonus (główny patron Zadaru) na konia i Tarcza św. Marka (herb Republiki Wenecji). Wcześniej był to bardzo defensywny fragment murów z otaczającą fosą.

W pobliżu mostu od strony północnej jest neorenesansowa Brama Mostowa, najnowszy otwór w murze, zbudowany przez Włochów w 1930 roku.

Brama św. Rocco (nazwa pochodzi od kaplicy św. Rocco), zbudowana w 1570 roku, położona jest przy Rynku Miejskim. Pomiędzy portem promowym i kościołem św. Chrysogonus jest Brama Morska – znana również jako „Brama św. Chrysogonus”, ze względu na bliskość do kościoła o tej samej nazwie. Zawiera fragmenty rzymskiego łuku triumfalnego, wzniesionego przez Auniana Melia, poświęconego pamięci jej męża. Został on przebudowany przez Wenecjan w 1573, aby uczcić zwycięstwo chrześcijan nad Turkami w Lepanto. Nad rzymskim gzymsem bramy, na ziemi sąsiadującej z nią, znajduje się panel renesansowy opowiadający o morskiej bitwie pod Lepanto i wyśmienita płaskorzeźba św. Chrysogonusa nad nim. Brama jest ozdobiona płaskorzeźbą lwa Świętego Marka od strony morza.

Wczesnośredniowieczna brama istniała w miejscu Bramy św. Demetriusza, która została zamurowana na długi czas i otwarta ponownie w 1873. Dalej na zachód, przy starym Arsenale, jest szósta i najmniejsza brama, Brama Łańcuchowa, otwarta podczas panowania austriackiego w 1877 roku, także na miejscu wcześniejszej, średniowiecznej bramy. Łączy Plac Trzech Studni z dzielnicą portową.