Region Zadaru znajduje się w północno-zachodniej Dalmacji i obejmuje obszar od wyspy Pag poprzez wyspy Premuda, Ist, Molat, Silba, Dugi Otok, Ugljan i Pasman, geograficznie zintegrowany jest z wyspami Kornati, które są bez wątpienia jednym z najbardziej ciekawych miejsca dla każdego miłośnika morza i okrętów podwodnych. W każdych warunkach pogodowych można zawsze znaleźć miejsce osłonięte od wiatrów i fal, gdzie można spokojnie nurkować. Amatorzy podwodnego świata mają do dyspozycji atrakcyjny wynajem samochodów w Zadarze, który pozwala na szybkie poruszanie się wzdłuż wybrzeża w poszukiwaniu najciekawszych warunków.

Strona zewnętrzna wysp archipelagu Zadaru jest często głębsza niż 50 metrów, a ponieważ wychodzi na otwarte morze widoczność jest tu zawsze doskonała. Występuje tu także z tego powodu różnorodność życia podmorskiego.

Podczas nurkowania w klifach wysp Dugi Otok i Kornat, które schodzą do głębokości ponad 80 metrów, można wpaść na panterkę, węgorza, czy rekina. Gęste fioletowe, czerwone i żółte lasy gorgoni to także zwykły obraz. Wewnątrz wód płytszych flora i fauna są dość skromne, ale nadal bardzo interesujące.

Specyfika regionu Zadaru zawiera się w pięknie archipelagu wyspie, który jest bogaty w wiele ścian, raf i jaskiń, często wypełnionych rybami, szczególnie w zewnętrznej, geologicznej części Kornati. Badania wykazały, że jest to wyjątkowa całość, która rozciąga się dalej na północ wzdłuż całej wyspy Dugi Otok. Niezliczone podmorskie skały, szczeliny, groty i nadzwyczajna widoczność świata podwodnego obszaru stanowią wciąż niedostatecznie zbadaną atrakcję Adriatyku.

W tej części Adriatyku, która stała się bardziej odkryta w ostatnim dziesięcioleciu, można nurkować do jednych z najbardziej interesujących wraków takich, jak Szent Istvan, okręt klasy Teggethoff, który zatonął kilka mil od Premudy, a także do wraków statków Audace, Euterpe, i Aldenham, różnych barek i mniejszych łodzi.

W obrębie parku przyrody Telašćica i Parku Narodowego Kornati potrzebne jest specjalne zezwolenie na nurkowanie i zwykle jest ono dla zorganizowanej przez centra nurkowe wycieczki. Większość obszarów nurkowych jest określana wcześniej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas nurkowania. Mimo że Park Narodowy Kornati i archipelag od Zadaru do Sibenika to znane tereny do nurkowania, wielu nurków organizuje swoje działania w towarzystwie ekspertów z tego obszaru.

Wskazane jest, aby mieć doświadczenie lub nurkować z doświadczonymi przewodnikami z centrów nurkowych, gdyż najbardziej atrakcyjne lokalizacje nie nadają się do samodzielnego nurkowania dla początkujących.