Zadar to miasto i port położone w środkowej Dalmacji. Jego populacja wynosi 76.343 mieszkańców. Stare miasto zlokalizowane jest na osłoniętym półwyspie z naturalnym portem. Jego położenie od samego początku uwarunkowało ustanowienie połączeń komunikacyjnych z resztą kraju. Zadar miał najkorzystniejszą kombinację dużych szlaków morskich od Rawenny, Wenecji i Triestu z wschodnim systemem kanałów na Adriatyku. Trudniejsze warunki nawigacyjne na otwartym morzu w odniesieniu do żeglugi po kanałach, sprawiły, iż Zadar stał się portem odpoczynku, gdzie statki mogły być naprawione, a załoga mogła nabrać sił. Wraz z rozwojem parowców i statków motorowych okazało się, że port w Zadarze stał się zbyt wąski i zbyt płytki dla dużych statków. Ponadto, wraz z zagęszczeniem ruchu w portach północnej części Adriatyku i wraz z rozwojem Splitu i Sibeniku, Zadar zaczął tracić swą przewagę jako port. Z drugiej zaś strony rozwój połączeń drogowych (Autostrada Adriatycka w 1959, Kolej Knin – Zadar w 1966, port Gazenica w 1968 i lotnisko w 1969) podkreślał zalety położenia geograficznego Zadaru.

Położenie Zadaru w niskiej strefie litoralnej znacznie przyczynia się do charakteru jego klimatu. Średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi 25°C i 6,5°C w styczniu, z 200 słonecznymi dniami w roku. Ze względu na warunki klimatyczne, dominuje tu śródziemnomorska roślinność (w parkach miejskich rośnie mnóstwo egzotycznych roślin subtropikalnych). Również klimat w dużej mierze zdecydował o tym, iż Zadar stał się popularnym miejscem na wakacje w Chorwacji.

Najstarsza część miasta rozwinęła się w północno- zachodniej części półwyspu (4 km długości i średnia szerokość 500 m), zamykając się Starym Portem i zatoką Jazine. Nowe przedmieścia, Vostarnica i Brodarica, zlokalizowane są głównie wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Starego Portu, już poza półwyspem. W północno- zachodniej części miasta jest strefa turystyczna z hotelami i restauracjami (Borik). W południowo-wschodniej, wokół portu Gazenica rozwija się strefa przemysłowa.

W Zadarze znajduje się wiele instytucji kulturowych: Wydział Sztuk Pięknych (1956), Archiwum Historyczne (główne archiwa Dalmacji, 1625), Instytut HAZU (Chorwacka Akademia Sztuki i Nauki), liczne muzea, stała wystawa sztuki sakralnej (1976 ), Wieczory Muzyczne w kościele św Donata (zainicjowane w 1961 roku).

Zadar znajduje się przy głównej drodze (M2, E65). Jest tu także port promowy, skąd prowadzone są rejsy do takich miejscowości, jak Preko, Zaglav, Mali Losinj, Rijeka, Split, Dubrownik, Ankona. Lotniska Zadar znajduje się w Zemunik Donji.