Paklenica, rejon szczytu Vaganski (1757 m), został uznany za park narodowy w 1949 roku. Jedno z bardziej dostępnych terenów Velebitu, 36 km kw parku oferuje imponujące zjawiska krasowe. Paklenica powstała na obszarze zlewni dwóch rzek, którego centrum jest długa, zalesiona dolina ze skałami po obu stronach sięgającymi do 400m. Pojedyncze szczyty, takie jak Anica kuk, są jednymi z najbardziej ulubionych wśród alpinistów, podczas gdy Manita pec i Jama vodarica to dwie podziemne formacje idealne dla grotołazów do eksploracji.

Chorwacja ma wiele złożonych systemów jaskiń, ale tylko niewielka część z nich jest udostępniona dla zwiedzających. W jaskiniach Cerovac, na południe od miasta Graocac, 900m od Gorna Sopilja (1290m) i Donja Sopilja (2510 m) są otwarte podziemnie groty dla turystów.

Dla żądnych wrażeń polecamy Hajducki i Rozanski kukovi, które reprezentują Velebit w jego najdzikszych i najbardziej niegościnnych obliczach. Zajmuje powierzchnię 20 km kw. w północnej części parku. Są to imponujące, białe szczyty oddzielone od siebie niekończącymi się wąwozami i studniami Jedną z nich jest Lukina Jama, schodząca do głębokości 1353 m, co czyni ją jedną z najgłębszych dziur na świecie. Cały krajobraz charakteryzuje się dziwnie ukształtowanymi skałami, pionowymi klifami i karłowatych drzewa powyginanymi przez wiatr.

Jedną z największych atrakcji Velebitu jest różnorodność krajobrazów ukrytych w małych niszach rezerwatu. Na wybrzeżu Podorje, głębokie wąwozy rzeczne, zostały zalane przez wody Adriatyku, tworząc długie osłonięte zatoczki. Prawie 1 kilometrowej długości, mająca około 100 metrów szerokości Zatoka Zaratnica jest określana fiordem Chorwacji.

Dolina Stirovaca została nazwana romantycznym zakątkiem- zaciszne dno doliny z gęstym lasem świerkowym i źródłami wody oferuje wytchnienie i spokój.

Baske Ostarije jest jednym z niewielu miejsc w Velebitach, gdzie spotykają się różne strefy klimatyczne. Oddzielająca centralną i południową część rezerwatu płaskowyż jest znany jako górskie skrzyżowanie wiatru i słońca. Zimne wiatry kontynentalne uderzając w szczyty spotykają się tu z ciepłem śródziemnomorskiego słońca pod czystym, błękitnym niebem.

Przed wybraniem się do parku, warto wcześniej poszukać w internecie opisy relacji z podróży i zdobywania szczytów Velebitu- można znaleźć mnóstwo praktycznych informacji, polecanych noclegów, jak i porad.