Park Narodowy Sjeverni Velebit

Kategorie Warto zobaczyć w okolicy

Park Narodowy Sjeverni Velebit obejmuje różnorodne formy krasowe, florę i faunę, które są tylko częścią świata przyrody tego pasma górskiego. Park posiada powierzchnię 109km2, a wewnątrz znajduje się ścisły rezerwat Grań Hajducki&Rozanski, znany z występującego tu zjawiska geomorfologicznego – licznych jaskiń i studni jaskiniowych. Istnieje ich tu ponad 150 odkrytych, z których najbardziej znaną jest Lukinajama, odkryta w 1992 roku.

Velebit to nieokiełznany górzysty grzbiet. Leżący obok Adriatyku, zajmuje ponad 2000km2 w pasie o długości 145 km i szerokości 30 km. Ten masy wapienny został wyznaczony jako rezerwat biosfery UNESCO. Velebit jest idealny dla tych, którzy chcą odkrywać fascynujący dziki obszar w samotności. Możliwa jest organizacja wycieczki na całej długości grzbietu, wędrując szlakiem Premuzic i nocować w schroniskach.

Pomimo niewielkiej odległości od wybrzeża, przyjemnego klimatu i pobliskich archipelagów wysp, rozmiar Velebitów, najwyższego z pasm, jakie można zdobyć w Chorwacji, sprawia, że tylko na nadmorskich stokach jest odczuwalny typowo śródziemnomorski klimat. Na szczycie grzbietu klimat jest konsekwentnie kontynentalny, z wysokimi temperaturami w lecie, bez opadów, co prowadzi do niedoboru wody powierzchniowej. Zimy natomiast są mroźne i surowe. Na szczytach Velebitu przez 160 dni w roku temperatury są poniżej 0°C. Okres od lipca do września jest najlepszym czasem do zwiedzenia Velebitu.

Velebit łączy niezwykły rozmiar z postrzępionymi zawiłościami rzeźby krasowej. Z daleka ma imponującą masę, z grzbietu widać nietknięte przestrzenie za wyjątkiem głównych przejść. Po obu stronach strome zbocza spadają w dół, do poziomu morza na wybrzeżu, a na kontynencie do płaskowyżu Lika. Dlatego też Velebit jest odizolowany, oddzielając morze od wnętrza. Wapienne krawędzie i zbocza przez tysiące lat stworzyły krajobraz poprzecinany przez głębokie wąwozy, klify, zapadliska, ciemne jaskinie i podziemne systemy odwadniające.

Tak jak klimat, flora Velebitu zależy od wysokości na jakiej się znajdujemy i lokalizacji. Przybrzeżne zbocza są skaliste, z cienką pokrywą makii i zarośli. Wewnętrzne zbocza są znacznie bardziej różnorodne, z szerokimi, liściastymi lasami z gęstymi bukami, które w kierunku szczytów przechodzą w lasy z jałowcami i sosnami. Tuż poniżej grani, flora staje się sub-alpejska z łąkami pełnymi dzikich kwiatów. Najbardziej znanymi mieszkańcami rezerwatu są niedźwiedzie, a także wilki, kuny, żbiki, jelenie, węże, złote orły, sępy płowe i sowy uszate.