Piękny ogród może mieć każdy

Kategorie Ogród

Piękny ogród zawsze zachwyca. Ambicją wielu miłośników ogrodów jest własnoręczne zaprojektowanie i utrzymanie ogrodu. Tej ogrodniczej pasji poświęcają wiele czasu, wyszukując ciekawe i oryginalne rośliny, komponując rabaty, a potem wysadzają rośliny w ogrodzie, realizując wcześniejszy plan.
Jednak chcąc osiągnąć doskonałe rezultaty, należy sprawdzić, w jakich warunkach lubią żyć ulubione rośliny i jakich potrzebują składników odżywczych. Już na pierwszy rzut oka widać, czy pasjonat ogrodnictwa stosuje właściwe nawozy do roślin, czy też nie bardzo sobie z tym radzi. Piękne, dorodne okazy kwiatów, owoców i warzyw świadczą o tym, że mają one doskonałe warunki do wzrostu, ponieważ dostarczono im wszystkiego, co niezbędne. Zwykle dużo mówi się o podlewaniu i zwalczaniu szkodników, a mniej o dokarmianiu roślin. A przecież jak każda żywa istota potrzebują one różnych substancji, w tym mikroelementów.
Coraz popularniejsze jest tzw. ogrodnictwo ekologiczne. Wykorzystuje się w nim wyłącznie naturalne sposoby nawożenia i ochrony roślin. Jednak nie zawsze daje to najlepsze rezultaty. Warto wiedzieć, że tzw. sztuczne nawozy dla roślin wcale nie są szkodliwe dla człowieka, o ile są stosowane w ilościach zalecanych. Zbyt duże dawki szkodzą nie tyle człowiekowi, co roślinie, która może nawet zginąć. Z kolei zbyt małe nie dostarczą właściwej ilości niezbędnych substancji. Ale, co ciekawe, podobnie jest z tzw. naturalnymi nawozami, czyli obornikiem czy kurzętnikiem. Dlatego zanim zastosujemy jakiekolwiek nawozy, warto dać glebę do zbadania. Dowiemy się, co będzie na niej najlepiej rosło, jaka jest jej kwasowość i bonitacja. To pozwoli lepiej dobrać odpowiednie nawozy w odpowiednich dawkach.
Bardzo ważny jest też termin stosowania nawozów. Zwykle producent podaje na opakowaniu, kiedy je najlepiej stosować. Sporo ciekawych rad można znaleźć w internecie, ale tu lepiej zaufać fachowcom, a nie domorosłym ogrodnikom. Jest wiele for, gdzie można zadać pytanie o nurtujące nas problemy ogrodnicze.