Stała wystawa sztuki sakralnej – Złoto i srebro Zadaru

Kategorie Atrakcje Zadaru

Wystawa „Złoto i srebro Zadaru”, zainicjowana została w 1951 roku przez chorwackiego pisarza Miroslav Krleza, została przekształcona w 1976 roku w stałą ekspozycję Stałej Wystawy Sztuki Kościelnej w benedyktyńskim klasztorze NMP w Zadarze, jednym z pierwszych budynków chorwackiej stolicy kultury. Z okazji wystawy, Krleza napisał jedną ze swych najlepszych prac, w której chwalił skarby Zadaru. Złoto i srebro Zadaru lśnią na powierzchni około 1200m2 w ośmiu nowocześnie wyposażonych salach, w tym zrekonstruowanym wnętrzu starego chorwackiego Kościoła św. Nediljica z XI wieku. Również są tu rękopisy, rzeźby, hafty, gobeliny, płaskorzeźby, etc., jako dowód bogatej przeszłości Zadaru od VIII do XVIII wieku, jako miasta, które było ważnym ośrodkiem kultury, zwłaszcza w średniowieczu. Radości, nadzieje, cierpliwość, cierpienie i wiara w burzliwych czasach historii tego regionu wplecione są w relikwie i kielichy, rzeźby, obrazy i hafty.

Ten bezcenny skarb został zachowany przez siostry benedyktynki przez lata, jak również w czasie Wojny Obronnej i wiele cennych eksponatów (koronki, haftowane złotymi nićmi tkaniny kościelne) zostały wyprodukowane przez zakonne ręce. Szczególna wartość, urok i znaczenie eksponatów jest w tym, że są one w dużej mierze dziełami lokalnie znanych i nieznanych mistrzów i są ściśle związane z Zadarem i regionem Zadar. Relikwiarz w kształcie krzyża pochodzący z końca VII i początku VIII wieku, który był błędnie uznawany za należący do księżniczki Cika, zawsze dla mieszkańców Zadaru będzie się nazywać krzyżem Cika. Jest mały i nie ma w nim klejnotów, ale dla mieszkańców jest najcenniejszy. Stała Wystawa Sztuki Kościelnej stawia Zadar wśród wielkich stolic kultury, bowiem taką kolekcję cennych i wykwintnych dzieł sztuki religijnej w jednym miejscu można zobaczyć tylko w największych ośrodkach europejskich. Tanie noclegi Włochy, Francja, Hiszpania czy Wielka Brytania oferują właśnie w takich ośrodkach kontynentu europejskiego.

Wnikliwy zwiedzający odkryje o wiele więcej niż srebro i złoto na stałej wystawie sztuki kościelnej – Złoto i srebro Zadaru. Za tą nazwą kryją się skarby historii Zadaru, która jest nierozłączna z klasztorem benedyktyńskim św. Marii i jej mniszek – opiekunek kompleksu, w którym znajduje się skarb. Związek pomiędzy zakonem benedyktynów i Zadarem był nieprzerwany od okresu bizantyjskiego do narodzin nowego państwa chorwackiego. Podczas bombardowania aliantów w 1943 roku, ten skarb zachowany przez wieki potajemnie został ukryty przez benedyktynów w głębokiej dziurze pod dzwonnicą kościoła i złożony „w ziemi, do której należał”.