Zadar i region turystyczny Zadaru znajdują się w samym centrum, w najbardziej urozmaiconej części archipelagu Adriatyckiego. W niewielkiej odległości od Zadaru położone są parki narodowe Plitvice, Paklenica, Krka i Kornati, parki przyrody Velebit i Telašćica, jak również ponad 300 wysp i wysepek. Piękno przyrody, liczne zatoczki i plaże, kulturalne i historyczne zabytki, restauracje i hotele sprawiły, że Zadar i jego okolic to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Chorwacji.

Turystyka w Zadarze ma długą tradycję. W dawnych dokumentach miasta pojawiają się notatki o takich zdarzeniach, jak przyjazd w czerwcu 1879 roku grupy turystów z Wiednia. W 1892 roku powstało Towarzystwo Miłośników Zadaru (pozostawał aktywny do 1918 roku), podczas gdy Klub Turystyki Pieszej „Liburnija” i Stowarzyszenie Turystyki powstały w 1899 roku. Na początku XX wieku, w marcu 1902, Hotel Bristol (dzisiejszy Hotel Zagreb) został otwarty dla publiczności.

Turystyczna atrakcyjność Zadaru opiera się na połączeniu turystyki jachtowej, różnorodnego rodzaju zakwaterowania i usług gastronomicznych, atmosfery, urokliwych plaż i promenady, możliwości organizowania wycieczek do bliższej i dalszej okolicy, a także ciekawych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych oraz szczególnie cennych zabytków kulturowych i historycznych, w czym bardzo przypomina Dubrownik.

Historyczna część Zadaru jest fascynująca dla wszystkich tych, którzy uwielbiają zwiedzanie zabytków i podziwianie dziedzictwa kulturowego. Kościół św. Donata, symbol miasta, jest miejscem, które każdy szanujący się miłośnik historii i architektury koniecznie musi „zaliczyć”. Warto odwiedzić muzea Zadaru: Muzeum Archeologiczne (założone w 1830), jedno z najważniejszych w Chorwacji, z około 80.000 eksponatów od epoki kamienia do późnego średniowiecza, Muzeum Narodowe z Galerią Sztuki oraz Wydziałem Nauk Przyrodniczych, Muzeum Marynarki z eksponatami prezentującymi rozwój nawigacji w północnej Dalmacji, jak również stałą wystawę Sztuki Sakralnej z około tysiącem cennych eksponatów z minionych wieków, popularnie znanych pod nazwą „Złoto i srebro Zadaru” (Zlato i Srebro Zadra).

W licznych restauracjach i tawernach turysta powinien spróbować regionalnych specjałów. Wśród napojów, pierwsze miejsce należy do słynnego likieru Maraskino. Już w XIX wieku, ten wyjątkowy napój był ulubionym drinkiem na dworach europejskich (Londyn, Wiedeń, Moskwa), a produkowany jest w Zadarze od 1821 roku.

Zadar ma rewelacyjne warunki do uprawiania sportu i rekreacji. Posiada liczne korty tenisowe, a także boisko do piłki nożnej, koszykówki i piłki ręcznej. Oferuje szerokie możliwości uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing, wioślarstwo, nurkowanie, nurkowanie głębokie, wędkarstwo.

Liczne i bogate programy kulturalne oraz artystyczne to kolejne atrakcje przyciągające odwiedzających. Są to tradycyjne Wieczory Muzyczne u św. Donata, Przedstawienia Nowego Teatru, Letni Teatr Zadarski, a także różne wystawy plastyczne. Miasto obchodzi święto św. Krsevana, które jest jednocześnie dniem Zadaru (24 listopada).

Zadar oferuje wspaniałe możliwości i udogodnienia dla żeglarzy. Marina Borik znajduje się na terenie kompleksu Borik Hotel w zatoce Borik, ma 200 miejsc do cumowania na morzu i 100 miejsc na ziemi, posiada również flotę czarterową.
Tankerkomerc Marina znajduje się w porcie miejskim, posiada 300 miejsc do cumowania na morzu i 200 miejsc na lądzie.