Wyspa znana jest ze swojej słabej szaty roślinnej i jest często porównywana z powierzchnią Księżyca.

Pag to wyspa z grupy wysp Dalmacji Północnej, ma 284,5km2 powierzchni. Większe osady na wyspie Pag to: Pag, Novalja, Stara Novalja, Lun i Caska. Południowozachodnie wybrzeże wyspy jest płaskie, a na północnym wschodzie wybrzeże jest strome i wysokie z zatoką Pag (z wielką zatoką Caska) i zatoką Stara Novalja.
Klimat na wyspie jest śródziemnomorski, największa część wyspy jest skalista, natomiast mniejsza część jest porośnięta makią. Obszar półwyspu Luna jest głównie porośnięty drzewami oliwnymi, więc produkcja oleju jest tu dobrze rozwinięta. Mieszkańcy również hodują owce, i wytwarzają słynny ser Pag.
Tradycją na wyspie jest również robienie koronkowych wyrobów. Prócz nich, wyspa jest również bardzo znana z produkcji soli. Główne miasta na wyspie są połączone drogą, która jest przedłużeniem autostrady Adriatyckiej. Pag jest połączona z lądem mostem, jak i liniami promowymi.
Wizyta na wyspie Pag, która leży około trzydzieści minut od Zadaru, zaczyna się wzdłuż drogi przy której są uprawy winorośli i grunty rolne, ale po dotarciu na wyspę Pag krajobraz całkowicie się zmienia, a tuż za mostem Paski prowadzącym do wyspy Pag, krajobraz wygląda jak na księżycu!
W czasie wojny ten most był jedynym połączeniem między północną i południową części Chorwacji i używany był do dostaw. Most był bliski załamania w 1993 roku, w wyniku dużego natężenia ruchu, ale na szczęście otwarto drugie połączenie północ – południe, które przejęło większość ruchu, zanim to się stało. W czasach powojennych most został całkowicie odnowiony i wzmocniony.
Wyspa Pag jest znana z co najmniej czterech rzeczy, pierwszą z nich można spotkać (lub przynajmniej jej rodziców) tuż po przekroczeniu mostu! Jagnięcina Paski jest uważana za jedną z najlepszych jagnięcin, którą można uzyskać w Chorwacji, jeśli nie w Europie, wynika to z wysokiej koncentracji soli na wyspie, dieta owcza składająca się z trawy i dzikich ziół daje jagnięcinie bardzo specjalny smak.
Drugą rzeczą, z której Pag jest znany, jest Paski Sir, który jest serem z mleka owczego – tu ponownie dieta owcza pełni ważną rolę w zakresie generowania wyjątkowego smaku, ale również to, że w ser jest wcierana oliwa przed dojrzewaniem sprawia, że ma to duży wpływ na smak. Kiedy jeździ się po wyspie, można zobaczyć znaki z napisem „Paski Sir” – dostępny jest on tutaj wszędzie.

Trzecią rzeczą, z której słynie Pag, jest sól; ostatnie 7-8km przed dojazdem do miasta Pag, będzie po lewej stronie widoczny duży obszar płaskich pól dziwne wyglądających, to właśnie powierzchnia produkcyjna firmy Salona Pag, który jest głównym producentem soli w Chorwacji, więc jeśli kupisz sól w tutejszym supermarkecie, to na pewno spróbujesz tego produktu.
Oprócz normalnej soli kuchennej, Salona produkuje sól morską, a także kilka specjalnych soli do gotowania, jak sól czosnkową lub sól mięsną, dwie ostatnie są bardzo polecane na grilla.
Po minięciu pól solnych dotrzemy do miasta Pag. Miasto Pag ma piękne stare miasto z ulicami oraz placami, w starej części miasta można również znaleźć ostatnią pozostałą wieżę z wcześniejszych fortyfikacji, kilka starych kościołów i pałac diuka z XV wieku.
Pag jest popularnym miastem turystycznym, dzięki czemu można łatwo znaleźć kwatery prywatne w mieście, jest tu też kilka hoteli. Chorwacja domki oferuje także na Pag, ale niestety nie ma campingu blisko miasta, za to w promieniu 20km są trzy dostępne campingi: Camp Šimuni, Camp Košljun i Camp Dinjiška.
Następnym przystankiem podróży po wyspie Pag jest miasto Novalja, która jest położona 25 kilometrów od miasta Pag drogą, która przemierza przez małe góry serpentynami – i to miasto to jest właśnie ta czwarta rzecz, z której wyspa Pag słynie.

Po 40 minut jazdy krętą drogą, docieramy do miasta Novalja. Novalja jest właściwie najbardziej znaną miejscowością turystyczną na wyspie, głównym powodem jest plaża o nazwie Zrce, zaledwie 3km od miasta. Plaża Zrce jest bowiem jednym z największych miejsc zabaw w Chorwacji latem.
Oczywiście Novalja to nie tylko miejsce dla młodych ludzi, ponieważ to miasto to także naprawdę ładne miejsce na miły, rodzinny wypoczynek.

Z Novalii można także zrobić pieszą wycieczkę i wejść na najwyższy szczyt wyspy – Tovrnele, skąd rozpościera się wspaniały widok na okolice.