Wyspy Kornati to grupa około 130 wysp, wysepek i raf rozrzuconych po błękitnych wodach morskich Adriatyku o powierzchni około 64km². Archipelag Kornati należy do Dalmacji, nadmorskiego regionu Chorwacji, naprzeciwko miast Zadaru i Sibenika.

Największą wyspą jest wyspa Kornat, od której to cały archipelag zawdzięcza swoją nazwę. Inne większe wyspy to Piskara, Kurba Vela, Zut, Sit, Vrgada i Levrnaka. Oprócz małej powierzchni, na której uprawiane są drzew figowe, gaje oliwne i winnice, wyspa Kornati są skalista, pokryta cienką warstwą trawy, rzadkich drzew i roślinnością śródziemnomorską.

Przez wieki wyspy były poddawane erozji wywoływanej przez morze. Erozja sprawiła, że wyspy zostały pozbawione swojej pierwotnej, wyśmienitej i wspaniałej roślinności, a ludzie zaczęli przenosić się w bardziej gościnne miejsca. Niektóre z większych wysp były zamieszkane w okresie neolitu przez Ilirów. Spora liczba zamożnych rodzin z Zadaru, a później Wenecjanie mieli na własność większe wyspy- tutaj krajobrazy przypominają nieco te, które można podziwiać spędzając wakacje we Włoszech- architektura starych domów, czy też winnice pokrywające znaczne obszary.

Obecnie na Kornati nie ma stałych mieszkańców. Obecnie właściciele okolicznych większych wysp Dalmacji okresowo odwiedzają Kornati doglądając tutaj swoich winnic i gajów oliwnych, czy przenosząc tu swoje owce na wypas. Morze wokół wyspy są bogate w ryby i cechuje go duża różnorodność życia morskiego. Na wyspach nie występują wody źródlane. Wykorzystywana jest za to deszczówka, którą zbiera się w kolektory wodne. Unikalną cechą wysp, która je wyróżnia jest nierówna linia brzegowa, w której znajduje się wiele jaskiń i zatoczek. Krajobraz utworzony z wapienia kredowego jest pokryty krzakami rozmarynu, jałowca, lawendy, tymianku, mirtu i szałwii. Istniejące na wyspach dróżki prowadzą do stromych i ogromnych skał, oferujących zapierające dech w piersiach widoki na otwarte morze lub łagodnie spadając w kierunku morza, prowadzą do małej zatoce z przystanią i jednego lub dwóch domków rybackich, otoczonych sosnami, gajem oliwnym i drzewami figowymi.